Szczyrk

Szczyrk leży w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego, 15 km na południe od Bielska-Białej i 17 km od Żywca na wysokości od 460 do 600 m.n.p.m. i wchodzi w skład powiatu bielskiego. Przełęcze w rejonie Szczyrku to: Przegib i Siodło od strony Godziszki, Przełęcz Salmopolska od strony Wisły i Karkoszczonka od strony Brennej. Zaś  najwyższy szczyt to Skrzyczne  o wysokości 1257 m.n.p.m. Miejscowość  leży w strefie przejściowej wilgotnego klimatu morskiego z zachodniej Europy i klimatu suchego wschodniej Europy. Jest tam zmienność pogody, a przez cały rok przeważa tam powietrze polarno-morskie.

Są tam silne wiatry, łagodzone przez  otaczające miejscowość góry. W porze wiosny i jesieni dokuczliwe są wiatry typu halnego, a zimą pokrywa śnieżna zalega tam od grudnia do kwietnia. Jest tam czyste górskie powietrze, duże nasłonecznienie, korzystny układ temperatur i dobra wilgotność powietrza. Klimat sprzyja rekonwalescencji po chorobach dróg oddechowych i serca. Łagodzi również wyczerpanie nerwowe. Można tam podziwiać krajobraz o urozmaiconą  roślinnością i dominacją lasów świerkowych i bukowych, pokrywających całe zbocza gór.

Lasy stanowią 68,2% obszaru Szczyrku. Są bogate w sarny, kuny, borsuki i lisy. Zaś na zboczach gór można spotkać popularnego padalca, salamandrę, zaskrońca i żmiję. A w Żylicy pływają pstrągi i lipienie. Jest tam Kompleks Skoczni "Skalite" oraz Centralny Ośrodek Sportu  - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Warto odwiedzić kościół pod wezwaniem św. Jakuba - 200-letni zabytek z   barokową amboną oraz kościół NMP "na Górce" z ukoronowanym koronami papieskimi obrazem i Beskidzką Galerię Sztuki

 

Szczyrk

Szczyrk leży w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego, 15 km na...

Piesze wycieczki górskie

Latem Polacy wybierają na miejsce wypoczynku góry przede wszystkim ze względu na...

Zobacz także

Zapraszamy na sylwestra