Szczyrk

Szczyrk leży w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego, 15 km na południe od Bielska-Białej i 17 km od Żywca na wysokości od 460 do 600 m.n.p.m. i wchodzi w skład powiatu bielskiego. Przełęcze w rejonie Szczyrku to: Przegib i Siodło od strony Godziszki, Przełęcz Salmopolska od strony Wisły i Karkoszczonka od strony Brennej. Zaś  najwyższy szczyt to Skrzyczne  o wysokości 1257 m.n.p.m. Miejscowość  leży w strefie przejściowej wilgotnego klimatu morskiego z zachodniej Europy i klimatu suchego wschodniej Europy. Jest tam zmienność pogody, a przez cały rok przeważa tam powietrze polarno-morskie.

Są tam silne wiatry, łagodzone przez  otaczające miejscowość góry. W porze wiosny i jesieni dokuczliwe są wiatry typu halnego, a zimą pokrywa śnieżna zalega tam od grudnia do kwietnia. Jest tam czyste górskie powietrze, duże nasłonecznienie, korzystny układ temperatur i dobra wilgotność powietrza. Klimat sprzyja rekonwalescencji po chorobach dróg oddechowych i serca. Łagodzi również wyczerpanie nerwowe. Można tam podziwiać krajobraz o urozmaiconą  roślinnością i dominacją lasów świerkowych i bukowych, pokrywających całe zbocza gór.

Lasy stanowią 68,2% obszaru Szczyrku. Są bogate w sarny, kuny, borsuki i lisy. Zaś na zboczach gór można spotkać popularnego padalca, salamandrę, zaskrońca i żmiję. A w Żylicy pływają pstrągi i lipienie. Jest tam Kompleks Skoczni "Skalite" oraz Centralny Ośrodek Sportu  - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Warto odwiedzić kościół pod wezwaniem św. Jakuba - 200-letni zabytek z   barokową amboną oraz kościół NMP "na Górce" z ukoronowanym koronami papieskimi obrazem i Beskidzką Galerię Sztuki

 

Krynica – Zdrój

Krynica-Zdrój to historyczne miasto, które istniało już przed 1547r. Jednak jego...

Kto może jechać do...

Wyjazd do sanatoriów może być dla wielu pacjentów szansą na podreperowanie...

Zobacz także

Zapraszamy na sylwestra