Bukowina Tatrzańska

Jednym z bardzo atrakcyjnych turystycznie miejsc jest Bukowina Tatrzańska, która  leży na Podhalu w powiecie tatrzańskim, w województwie małopolskim.  Miejscowość ta znajduje się na wysokości 967-1000 metrów nad poziomem morza na Skalnym Podhalu. Otaczają je: Poronin, Kosne Hamry, Mur, Stasikówka, Male Ciche, Brzegi, Białka, Leęnica, Gliczarów oraz na Spiszu Czarna Góra, Rzepiska i Jurgów. Bukowina leży 15 km od Zakopanego i 22km od Nowego Targu.

Bukowina Tatrzańska rozkłada sie szeroko na grzbietach kilku wzgórz porozdzielanych potokami. W centrum miejscowości znajduje się: kościół, urzędy, szkoła, Dom Ludowy, biblioteka i sklepy. Bukowina powstała jako jedna z ostatnich wsi na Podhalu. Zaś najwcześniejszy zapis o niej znajduje się w wyroku króla Zygmunta III z 1630 roku w sprawie skargi na starostę. Podobno wieś powstała na skutek wdzierania się w głąb tatrzańskiej puszczy pojedynczych osadników. Przez wyrąbywanie i wypalanie polan w oddalonej głuszy leśnej powstała zagroda lub kilka zagród. Osadnictwo było tam oparte na prawie wołoskim.

Na terenie tym był surowy klimat , który stwarzał niekorzystne warunki uprawy roślin. Ponadto, Bukowianie obowiązani byli do płacenia czynszów i danin. Bukowina w początkach XIX wieku była prawie niedostępna z powodu braku drogi. Dopiero w 1897 zawędrowali do Bukowiny pierwsi goście będący w drodze do Morskiego Oka. W pierwszych dziesiątkach XX wieku w Bukowinie powstały szkoła i kościół, które wywarły ogromny wpływ na ludność. Dzisiaj Bukowina Tatrzańska ma ok. 2700 mieszkańców i jest sławnym  ośrodkiem narciarskim, kultywującym  tradycyjny folklor góralski. W 1996 roku jako pierwsza miejscowość w Polsce została przyjęta do Europejskiej Fundacji Miast Karnawałowych.

 

Piesze wycieczki górskie

Latem Polacy wybierają na miejsce wypoczynku góry przede wszystkim ze względu na...

Kościelisko

Jednym z najpiękniejszych podgórskich obszarów w Polsce jest brama do Tatr...

Zobacz także

Zapraszamy na sylwestra