Nowy Targ

Nowy Targ ma bardzo długą historię. To największe i najstarsze miasto regionu.  Obecna lokalizacja Nowego Targu jest wynikiem lokacji miasta na prawie niemieckim, wydanym w 1346 roku przez Kazimierza Wielkiego. Przez to miasto przebiegał szlak handlowy z Węgier do Krakowa, funkcjonowała tam  komora celna, a dzięki królewskim przywilejom miasto posiadało prawo składu towarów. Miasto rozwijało się też dzięki jarmarkom, które początkowo odbywały się tylko raz w roku na rynku. Nowy Targ był uznawany za stolicę Podhala, stał się też największym ośrodkiem handlowym na Podhalu. Miasto to jest malowniczo położone u zbiegu Białego i Czarnego Dunajca.

Od strony północnej otacza je zielony masyw Gorców, a od południa rozciąga się wspaniała panorama na cały łańcuch Tatr. Jest tam cisza i spokój, przyjazny klimat i malownicze góry. Chętnie przebywał tam polski papież Jan Paweł II. Miasto to, dzięki atrakcyjnym szlakom turystycznym przyciąga miłośników górskich wędrówek, trekkingu oraz kolarstwa górskiego. Można z nich podziwiać przepiękne widoki Tatr, Babiej Góry oraz Spisza. Działa tam także  jedyny na Podhalu aeroklub szkolący skoczków spadochronowych oraz pilotów szybowców.

Warto obejrzeć zabytkowy  Kościół św. Katarzyny oraz zbudowany w XV wieku  Kościół św. Anny, zaliczany do tzw. kościołów podhalańskich, czyli drewnianych świątyń wybudowanych w stylu gotyckim. Warto zwiedzić też Muzeum Podhalańskie w ratuszu a w nim wyposażenie XIX wiecznej oficyny drukarskiej.

 

Dodatkowa ochrona dla...

Osoba przewlekle chora wybierająca się na zagraniczne wakacje powinna zadbać o...

Atrakcje turystyczne...

Piwniczna – Zdrój to jedno z popularnych uzdrowisk, gdzie można pić wodę...

Zobacz także

Zapraszamy na sylwestra