Jak wyjechać do sanatorium?

Wyjazdy do sanatoriów nadal są popularną formą poprawy zdrowia, kuracji a jednocześnie miłego spędzenia wolnego czasu. Do sanatoriów można wyjechać na leczenia uzdrowiskowe na podstawie skierowania od lekarza. Podobnie można uzyskać skierowanie na rehabilitacje uzdrowiskowe. Nie u każdego lekarza uzyskać można skierowanie do sanatorium.

Taki wyjazd, gdy finansowy ma być z pieniędzy pochodzących z NFZ, może zorganizowany jedynie na podstawie skierowania ze strony gabinetu lekarskiego, który posiada umowę podpisaną z NFZ. Innymi słowy nie ma możliwości, by takie skierowania uzyskać od lekarza, który pracuje w prywatnym gabinecie medycznym. Prywatne gabinety medyczne najczęściej nie mają podpisanych umów z funduszem NFZ lub mają podpisane takie umowy jedynie na ograniczony zakres świadczonych usług. Zawsze warto zanim udamy się do lekarza po skierowanie do sanatorium sprawdzić, czy lekarz ma możliwość wystawienia nam skierowania.

Istotne jest również to, że wysłanie do sanatoriów opiera się jedynie na wypisaniu skierowania. Niestety, ale wielu pacjentów spotyka się z bezprawnymi działaniami ze strony lekarzy, którzy wysyłają pacjentów na kosztowne badania medyczne, które nie są wymagane do wypisania skierowania. Podobnym problemem jest żądanie zapłaty za wypisanie skierowania, które również jest działaniem bezprawnym.

Skierowanie musi być wypisane jedynie dokładnie z opisem stanu zdrowia pacjenta, który jest wskazaniem do wysłania do sanatorium. Istotne jest również, by lekarz określił jaki jest stopień samodzielności oraz samoobsługi pacjenta, który wysyłany jest do sanatoriów przez lekarza. Do skierowania lekarz musi dołączyć aktualne badania. Do niezbędnych badań zaliczają się morfologia krwi, OB, mocz, EKG, opis RTG klatki piersiowej oraz badanie potwierdzające rozpoznanie choroby zasadniczej.

Jak uzyskać kartę EKUZ?

W celu ochrony polskich obywateli, NFZ od 2006 roku oferuje nam Europejską Kartę...

Rowerem po górach

Kolarstwo górskie to sport uprawiany przez wielu Polaków. Atrakcyjne warunki do...

Zobacz także

Zapraszamy na sylwestra